Základní znalost:
Proč se učíme historii? Abychom neopakovali tytéž chyby! To snad ví každý, kdo má alespoň maturitu a takových lidí je dle nedávného průzkumu v ČR nejvíc v Evropě (poměrně k počtu obyvatel samozřejmě).
Jaké je základní poučení z druhé světové války?
Pokud se stane, že v nějaké vojensky významné zemi (Německo / Rusko) začne hlava státu (Hitler / Putin) potlačovat demokracii a opozici. Zároveň s tím začne silně zbrojit a podporovat nacionalizmus, což bývá spojeno s potlačováním práv menšin (židé / homosexuálové). Dále začne podporovat své krajany v pohraničí sousedních zemí (Československo / Ukrajina, Gruzie, ..) ve snahách po připojení k jeho zemi (Německu / Rusku).
A svět na to kouká a nic nedělá, pak se stane to, že popře identitu blízkého národa (Rakouska / Ukrajiny) prohlásí, že to stejně je tentýž národ (Němci / Rusové). Pak anektuje jeho území (Rakousko / Krym). Lidé mu tam aplaudují (za pár let se za to budou stydět), jezdí tam na ostentativní návštěvy (Hitler / Putin).
Pokud ani na to svět nezareaguje adekvátně, pak násilně obsadí příhraniční oblasti sousední země, kde převažuje obyvatelstvo jeho národnosti (Sudety / východní Ukrajina). Zde je v tuto dobu místní obyvatelstvo zfanatizováno jeho propagandou (Henlainovci / tzv. separatisté) a projevuje nenávist vůči vlastní zemi a jejím občanům většinové národnosti (Čechům / Ukrajincům).
Pokud ani na to svět nereaguje, pak podle hesla „S jídlem roste chuť“, dříve nebo později agresor napadne zemi (Polsko / pobaltské země), která je chráněna vojenskými úmluvami s jinými mocnostmi (Anglie, Francie / NATO). A dojde k rozsáhlému válečnému konfliktu, který může přerůst v celosvětový.
Mám zato, že snad všichni historici se shodují, že za druhou světovou válku může politika appeacementu (usmiřovací politika ústupků protivníkovi) vůči Hitlerovi. Západ mu neustále dělal ústupky, včetně zrady Českosolovenska mnichovskou dohodou. Raději mu dáme kousek Československa, koneckonců má pravdu, žijí tam hlavně Němci. V čem se to liší od dnešního postupu vůči Hitlerovi (promiňte, Putinovi)? Prosakují informace, že božská Angie (Angela Merkel) chce obětovat Krym, aby uspokojila Putina. Atd., atd., je zde příliš mnoho analogií mezi Hitlerem a Putinem; mezi hitlerovským Německem a putinovským Ruskem, že je musí vidět i slepý a částečně historicky negramotný pozorovatel.
V dnešní krizi Evropa prošla nezdárně všemi výše uvedenými body, až do předposledního. Bohužel to vypadá, že jsme odhodlání čekat až na krok poslední, který bude mít fatální důsledky. Tím spíš, že Putin na rozdíl od Hitlera má jaderné zbraně, jak nám včera připomněl. A naše pomazané hlavy odmítly protiraketový deštník … dnes se ukazuje, proč těmito plány bylo tehdy Rusko tak rozhořčeno. Nechtělo přijít o možnost vydírat Evropu a dělat si co chce.
Má vůbec smysl otravovat naše školní děti s dějinami? Když dojde na lámání chleba, stejně zapopmeneme vše co jsme se ve škole naučili. Evropa dnes vůči Putinovi opakuje tytéž chyby, které učinila vůči Hitlerovi. Jsme nepoučitelní a asi dopadneme hodně špatně.
Co má Západ dělat?
Uvědomit si, že dříve nebo později dojde ke konfrontaci s Ruskem a že pravděpodobně bude vojenská. Proto udělat maximum už dnes, aby Putina zastavil nebo alespoň zpomalil. Ihned po anexi Krymu měly přijít tyto kroky:
- Okamžité vybudování protiraketového deštníku v Evropě.
- Okamžité vybudování přečerpávacích stanic plynu v USA a Evropě, abychom mohli plyn odebírat z USA.
A nyní, po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu by měly přijít tyto kroky:
- Absolutní a plošné přerušení obchodních vazeb s Ruskem, včetně zastavení odběru ruského plynu a ropy. S takto nestabilním partnerem stejně nemá smysl obchodovat. Dříve nebo později nás bude plynem a ropou vydírat. Možná už to dělá. Je proto lépe se od něj odříznout a najít si alternativu.
- Vyloučení Ruska ze SWIFTu (údajně by během několika hodin vedlo k bankovnímu kolapsu Ruska).
- Vyloučení Ruska ze všech mezinárodních organizací, kde to Západ může ovlivnit.
- Francie by měla přestat blbnout s těmi křižníky, ať je raději věnuje Polsku, které se jediné v dnešní době chová racionálně.
- Ukončení veškerého vzájemného obchodu s Ruskem, znárodnění ruských aktiv na našich územích, jako náhrada pro naše firmy, které přijdou o svá aktiva v Rusku.
- Vyhoštění všech provládních ruských poltiků a jejich rodin. Když jsme pro Putina takoví nepřátelé, že kvůli sbližování Ukrajiny s námi ji takto silně poškozuje, pak nechápu, proč zde má studovat jeho dcera. Ať studuje v Moskvě, když jsou tak velká a mocná země, tak by to tam stejně měla lepší.
- Naprostá izolace Ruska.
- Silná přítomnost vojsk NATO na východní hranici.
- Vyzbrojení ukrajinské armády.
- Bombardování ruských konvojů pronikajících na území Ukrajiny silami NATO.
- Iniciovat odebrání práva veta Ruska v radě bezpečnosti OSN. Země která se takto chová nemůže mít v radě bezpečnosti právo veta.
Takto radikální kroky v Evropě bohužel neprojdou. Začínám mít obavy, že jediné na čem se EU při dnešním zasedání odhodlá bude zákaz exportu luxusního zboží do Ruska. To je naprosto směšné, možná by bylo lépe nedělat nic.
Je možné, že by výše uvedené kroky Putina zastavily. Je možné, že ne a naopak by situaci eskalovaly a vedly k vojenskému konfliktu mezi NATO a Ruskem. Pokud je Putin odhodlán dojít až tak daleko, tak tam dojde dřív nebo později. A možná je čím dříve tím lépe. Pokud se EU a USA po tajnu připravují na vojenský střet a jen se ho snaží oddálit, aby se připravily lépe, pak ano, otálejme, dělejme ze sebe slabochy, kteří se nezmohou na pořádnou reakci. Pokud to bude vykoupeno tím, že na podzim Angie oznámí, že USA i EU potajnu vybudovaly přečerpávací stanice plynu a protiraketový štít v Evropě, pak tomu tleskejme a obdivujme. Obávám se ale, že tomu tak není a evropská sterilita není předstíraná.
Rozhodně by výše uvedené kroky Rusko silně poškodily ekonomicky a tím i mírně oslabily vojensky. Což by nám ve válce poskytlo výhodnější pozici, než když necháme Rusko v klidu posilovat až do situace, kdy se bude cítit tak silné, že na nás vlítne.
Pište: Polakem jestem
Jakožto slavjanofil tyto události kdy jeden bratrský národ útočí na druhý, snáším velmi těžce.
Až do loňského podzimu, kdy se ukázalo, že Rusko vysílá své bojovníky na Majdan, aby tam terorizovali proevropské aktivisty, jsem žil v naději. Slovanské země postupně vstupují do EU a mají tak svým způsobem slovanskou unii. Sice není slovanská, je evropská, ale je alespoň naplněna idea života v jedné unii. Tato unie se navíc postupně sbližovala s Ruskem. A existovala naděje, že jednou by mohlo i Rusko být součástí EU. Nebo alespoň velmi blízkým partnerem se společným trhem, bezvízovým stykem, blízkou zahraniční politikou.
Bohužel. Putin s Lavrovem se zbláznili. Vidí v nás nepřátele. A tento krásný sen nám zničili. Ale nezoufejme, vše zlé je k něčemu dobré. A pokud dnešní události povedou k většímu sepětí staré a nové části EU a k pevnému zakotvení Ukrajiny v euroatlantském prostoru, tak to také není k zahození. Zase nás (Slovanů) tu bude víc. Na Rusko možná budeme muset počkat ještě dalších 70 let, než dostane rozum.
Jakožto panslavista jsem dlouho měl za svou Kollárovu Dobrou radu:
Co jsi ty? Čech; co ty? Rus; co ty? Srb: a ty? Já Polák jestem.
Vezměte rejstra, bratří, smažte to, pište: Slovan.
Dnes se bohužel stydím za Čechy a za Slováky pro postoje našich politiků. Například dnešní výroky našeho premiéra, že bude navrhovat diplomatické řešení. Ukázalo se přece, že to k ničemu nevede, že s nimi diplomaticky jednat nelze. Západ by si jako podmínku diplomatických řešení měl položit úplné stažení ruských vojsk z Ukrajiny. Vždyť jsme sami zažili Ruskou invazi, proč se dnes nechováme více odmítavě vůči vojenské agresi? Vždyť je to nedůstojné. To nám ty obchodní zájmy opravdu stojí zato? Je důležitější plné panděro než sebeúcta? Místo sebeúcty sebeústa? Samozřejmě se stydím i za Rusy, nejen za ty dva šílence, co ovládají jeho zahraniční politiku, ale i za ruský národ, že sebou v takové míře nechá manipulovat.
Jediný slovanský národ na který jsem dnes hrdý je polský. Poláci se poučili z 2.sv.války, koneckonců je stála víc než nás, tak není divu.
Pro dnešní polskou politiku se mi chce říci: „Zahoďte rejstra, Polakiem jestem“.
Na hrubý pytel, hrubá záplata. Proto si myslím, že Śikorski by byl skvělým ministrem zahraničí EU.
Post a Comment