Tuhle jsem propadl depresi a splínu, když jsem si v komentářích na facebooku přečetl komentáře mého kamaráda, univerzitního profesora humanitního zaměření, na uprchlíky. Samozřejmě se k němu přidali mnozí další. Tito lidé uvěřili hoaxu, že uprchlíci u nás dostávají 21 tisíc měsíčně, což je dvakrát víc než průměrný důchod. A už to jelo …
Uvědomil jsem si, že žiji v zemi, kde majorita odmítá pomoci lidem v nouzi. Snad pro barvu jejich pleti? A protože většina z nás vnitřně cítíme co je správné a co ne, tak i tito lidé vědí, že jejich postoj je špatný. A proto hledají nějaké „racionální“ odůvodnění, což je příčina toho, proč se tak snadno, jako tounoucí se stébla, chytají těchto smyšlenek.
Zajímalo by mě, kdo je u jejich zrodu. Kdo je ten člověk, který upravil projev našeho poslance a vložil do něj tu částku, která v něm nebyla. Kdo namaloval ten obrázek důchodce a napsal nad něj nápis, že vymění svůj důchod za podporu, která je vyplácená migrantům. Jakou mají motivaci iniciátoři těchto fabulací? Není to nakonec jen o komerci? Získat pozornost, přitáhnout lidi na svůj web a vydělávat z prodeje reklamy na něm?
Zkrátka a dobře uvědomil jsem si tu naši češskou, jak rád říkám „čecháčkovsky zaprděnou“, povahu. Jak jsou tu lidé nepřející, závistiví, uzavření, protivní jeden na druhého, neohleduplní, nervózní, vystresovaní. A proč jsou takoví? To nechápu.
Napadlo mě, že někde jinde by mohlo být lépe. Ač duší stoprocentní Slovan, tušíc že jiní Slované na tom nejsou lépe, vygoogloval jsem si „žít v Rakousku“. Kdo mě zná, diví se tomu, že mě vůbec něco takového napadlo. Nemám nic proti Němcům ani Rakušanům. Ale zkrátka a dobře je to tak nějak zcela mimo to, k čemu vzhlížím, co mám rád atd. Ale v poslední době mě Rakousko zaujalo ze zpráv v mediích. Např. tím jak se tam zachovali v uprchlické krizi. Ale i několika pořady o tamnějším vztahu k přírodě ap. A také jsem si vzpoměl na hlášku z nedávného českého seriálu Bohéma, kdy se po komunistickém puči pokoušel Havlův strýc utéct z Českosolovenska a když ho dopadli v Německu pohraničníci: „No tak, všichni jsme přece Rakušané“. Ano Česko-Rakouské prolínání bylo přece v dobách Rakousko-Uherska velmi výrazné, z té doby jsme vlastně i my tak trochu Rakušané. Prostě jsem si řekl, že možná Rakousko by mohlo být to pravé.
A narazil jsem na dva články, které chci každému doporučit k přečtení:
Prezentují 32 důvodů, z nichž mnohé (možná všechny) se prolínají. A s vyjímkou jednoho jsou všechny právě to, co mi u nás vadí. A co by pro mě bylo důvodem žít tam. Tím jediným v čem smýšlím jinak je vztah k jaderné energetice. Osobně ji podporuji, do doby vývoje fúzních reaktorů jako nejekologičtější zdroj energie. Vím, mnohým z vás to přijde zvrácené, ale o tom dáme řeč třeba někdy jindy.
Bohužel neumím německy a cena tamnějších domků, okolo osmi milionů, je poměrně vysoká. Nicméně zvažuji, že se začnu učit německy a šetřit.
Ale napadlo mě také. Proboha! Proč to tak nemůže být u nás? Kde je ta příčina? Nešlo by něco změnit?
Jistě, část z toho plyne na vrub naší horší ekonomické situaci. Kdyby u nás lidé vydělávali dvakrát víc než teď, tak by si jistě udělali víc času a měli by víc peněz na péči o své domky a vyjetá auta. Víc času věnovat se spolkové činnosti a mnohé jiné. A asi by pak ani nebyli tak vystresovaní a nepřející. Je to jenom v tom nebo i v něčem jiném?
A pokud je to jen v té ekonomické vyspělosti. Tak jaktože před druhou světovou válkou jsme to byli my, kdo byl v regionu ekonomicky nejvyspělejší. A po druhé světové válce na tom bylo Rakousko mnohem hůře než my. Jaktože už v době mého dětství, tj. asi 30 let po válce, jsme k Rakousku vzhlíželi jako k vyspělejší zemi? Dobrá za to mohl socialismus. Ale jaktože ani 30 let poté co jsme se zbavili socialismu se to zásadně nezměnilo? Když oni nás za třicet let po válce předběhli, jaktože my jsme je za 30 let po komunismu nedohnali? Lidi! My tady něco děláme zatraceně špatně!
Post a Comment